Containment & Dispensing Station for Two IBC Tanks

Product Details
A Strong Containment & Dispensing Station for Two IBC Tanks.
This heavy gauge steel IBC containment and dispensing station durably stores two IBC tanks side by side and has a lower profile for easier access.
- Four piece removable grating deck is 23" high and includes 2 removable pail holder shelves
- "Convertible" deck allows IBC to be positioned for internal dispensing within sump area
- Containment and dispensing station for two IBC tanks includes a drain plug at bottom for easy cleaning and a grounding screw
- Helps comply with EPA, OSHA, and UFC requirements
- 10,000 lb UDL
More Information
| Capacity | 400 Gallon |
|---|---|
| Load Cap. | 10000 lbs |
| Color | Black, Gray |
| Length | 99" |
| Width | 51" |
| Height | 23" |
| Item Weight (lbs) | 702 lbs |
| Standards | EPA Compliant, OSHA Compliant, UFC Compliant |