Gaylord Box, Heavy Duty, 48 Inch x 40 Inch x 36 Inch, 48 ECT

Product Details
Out Of All Of Our Pallet Boxes, This One's Got You Double (Wall) Covered!
The Gaylord box (heavy duty) 48 inch x 40 inch x 36 inch makes a great master pack for smaller boxes and consolidated multiple piece shipments when paired with its lid sold separately (SKU GAYLORDLID).
- Bulk cargo box: Protects bulky, hard to pack irregularly shaped items and conceals your large shipments
- 275# Double Wall/ECT-48 (Edge Crush Test): Great force, can hold a load up to 80-100 lbs, and 100 lbs needed to rupture or be punctured
- Constructed from kraft corrugated material
- Min. Order Qty.: 5
Pallet not included.
Lid (SKU GAYLORDLID) sold separately.
More Information
| Size | 48 x 40 x 36 |
|---|---|
| Type | 2-Wall |
| Box Strength | 275#/ECT-48 |
| Length | 48" |
| Width | 40" |
| Height | 36" |
| Load Cap. | 100 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 5/75 |