Gaylord Box, 48 Inch x 40 Inch x 36 Inch, 32 ECT

Product Details
How big is a pallet box? This Gaylord box is 48 inch x 40 inch x 36 inch and makes a great master pack for smaller boxes and consolidated multiple piece shipments.
- Bulk cargo box: Protects bulky, hard to pack irregularly shaped items
- Conceals your large shipments
- 200#/ECT-32 (Edge Crush Test): Great force, can hold a load up to 65 lbs, and 32 lbs needed to rupture or be punctured
- Constructed from kraft corrugated material
Pallet not included.
Lid (SKU GAYLORDLID) sold separately.
More Information
| Size | 48 x 40 x 36 |
|---|---|
| Type | 1-Wall |
| Box Strength | 200#/ECT-32 |
| Length | 48" |
| Width | 40" |
| Height | 36" |
| Load Cap. | 65 lbs |
| Bundle/Skid Qty. | 5/120 |