All Poly IBC Spill Pallet with Drain


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ |
|---|---|
|
$2,878.70
each
|
$2,775.15
each
|
Product Details
Accommodate a Variety of IBC Sizes with This All Poly IBC Spill Pallet with Drain.
The Ultra ® all poly IBC spill pallet with drain is so strong you can double stack filled tanks, the 3/4 inch drain plug allows complete recovery of spilled liquid, and the positioning pegs keep the deck from shifting. Its polyethylene construction makes it ideal for working with chemical products.
- Inner polyethylene pedestals provide a dense pattern of vertical ribs for superior strength
- Large 58 3/4" L x 58 3/4" W x 33" H, two-piece deck makes load positioning easy
- All-polyethylene sump has a 400 gallon capacity; Exceeds 40 CFR 264.175 regulations
- Handles up to 16,000 lb UDL
- No steel to rust or corrode
- Large 52" x 52" usable grating surface
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 400 Gallon |
| Load Cap. | 16000 lbs |
| Color | Black, Yellow |
| Length | 58 3/4" |
| Width | 58 3/4" |
| Height | 33" |
| Item Weight (lbs) | 444 lbs |
| Standards | EPA Compliant, SPCC Compliant |