8 oz Natural HDPE Cosmo Round Bullet Bottle, 24-410


Quantity Breaks:
| 1+ | 468+ | 936+ |
|---|---|---|
|
$0.41
each
|
$0.39
each
|
$0.34
each
|
Product Details
Plastic Bottles for Pouring and Storing
Our Natural Imperial Round Bottle is a versatile and practical packaging solution designed to meet your various needs. Crafted from durable HDPE, this bottle offers excellent strength and chemical resistance, ensuring the safe storage and transportation of your products. The Cosmo Round, also called a Bullet and Imperial round, is characterized by its tall and slender build with steeply rounded shoulders. Popular in personal care packaging such as in hair and body care products.
- 24-410 neck finish is compatible with a variety of closures
- Imperial round bottles feature sloped shoulders, making them excellent for pouring
- Perfect for lotions, creams, shampoos, and more
More Information
| Case Quantity | 468 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 5616 |
| Capacity | 8 oz |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Overflow Capacity | 255ml ± 7 |
| Neck Finish | 24-410 |
| Cap | Not Included |
| Item Weight (lbs) | Gram Weight (G): 21g ± 1.5 |
| Width | 1.88" |
| Height | 6.18" |
| Standards | FDA Compliant, BPA Free |
| Industries | Health & Beauty, Auto/Home, Aromatherapy/Essential Oils, Pet Vet, Pharmaceutical & Nutraceutical |