8 oz Light Amber PET Cosmo Round Bullet Bottle, 24-410

Quantity Breaks:
| 1+ | 297+ | 594+ |
|---|---|---|
|
$0.58
each
|
$0.55
each
|
$0.48
each
|
Product Details
This 8 oz Light Amber Bullet Bottle, also known as the Cosmo Round. Is sleek and versatile packaging solution crafted to cater to your diverse needs. Its light amber hue not only adds a touch of sophistication but also offers UV protection, ensuring the integrity of light-sensitive contents like essential oils, serums, and more. The Cosmo Round Bullet design, boasts a tall, slender silhouette with elegantly rounded shoulders. Widely favored in personal care packaging, particularly in hair and body care products, it seamlessly combines style with functionality.
- 24-410 neck finish is compatible with a variety of closures
- Sloped shoulders make for easy pouring
- PET plastic material is light-weight and durable
More Information
| Case Quantity | 297 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 5940 |
| Capacity | 8 oz |
| Color | Amber |
| Material | PET |
| Overflow Capacity | 265ml |
| Neck Finish | 24-410 |
| Cap | Not Included |
| Item Weight (lbs) | Gram Weight (G): 21.5g ± 1 |
| Width | 1.9016" |
| Height | 6.807" |
| Standards | FDA Compliant, BPA Free |
| Industries | Health & Beauty, Auto/Home, Aromatherapy/Essential Oils, Pet Vet, Pharmaceutical & Nutraceutical |
