55 Gallon Drum Orange Steel Drum Dolly - 2000 lb. Capacity


Product Details
This heavy duty 55 gallon drum dolly transports loads up to 2000 lbs. The ultra heavy-duty welded steel frame on this 55 gallon drum dolly with durable orange painted enamel finish fits 55 gallon drums.
- 55 gallon drum dolly equipped with four, 4" x 2" phenolic swivel casters with brake
- Heavy duty drum dolly dimensions: 25 1/4" diameter x 7 1/8" high
- Drum, when in 55 gallon drum dolly, sits 5 5/8" off the floor with an inside diameter of 23 1/4"
More Information
| Brand | MECO |
|---|---|
| Caster Type | Phenolic |
| Load Cap. | 2000 lbs |
| Item Weight (lbs) | 32 lbs |
| Inner Diameter | 23 1/4" |
| Outer Diameter | 25 1/4" |
| Color | Orange |
| Drum Size | 55 Gallon |
| Features | Casters |