Product Details
Maximize efficiency and reduce costs using this 5 gallon lab pack box. This lab pack hazardous waste box is ideal for disposing and storing pharmaceutical bottles and other hazardous waste. This box is UN Rated 4G/X39.9/S and is approved for packing groups I, II and III.
- Ideal for smaller projects
- Space saving hazmat box
- Includes 4 mil, clean poly liner
- Shipped and stored flat for convenience and savings
More Information
| Size | 10 x 10 x 12 |
|---|---|
| Type | HazMat |
| Solid UN Rating | 4G/X39.9/S |
| Length | 10" |
| Width | 10" |
| Height | 12" |
| Load Cap. | 40 lbs |
| Includes | Liner |
| Standards | UN Rated |
.jpg)
