4 oz White HDPE Tottle 22-400

Quantity Breaks:
| 1+ | 390+ | 780+ |
|---|---|---|
|
$0.41
each
|
$0.39
each
|
$0.34
each
|
Product Details
Our 4 oz White HDPE Tottle offers a practical solution for packaging and dispensing various personal care and cosmetic products. Crafted from high-density polyethylene (HDPE), this tottle is designed to withstand the rigors of everyday use while ensuring the integrity of your products.
A tottle is a design created by combining the characteristics of a bottle and a tube and stand on their head cap. HDPE is a popular choice for tottles due to its suitable moisture barriers, impact resistance, and resistance to grease, oil, heat, and cold. HDPE is also semi-flexible for easy squeezing and dispensing. Tottles are for dispensing lotion or gel. Tottles are perfect for haircare products, lotions, sunscreens, insect repellents, soaps and more.
- Convenient 4 oz capacity for versatile product packaging
- Made from durable HDPE material for long-lasting use
- Features a 22-400 neck finish for secure closure
More Information
| Case Quantity | 390 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 9750 |
| Capacity | 4 oz |
| Color | White |
| Neck Finish | 22-400 |
| Cap | Not Included |
| Item Weight (lbs) | 0.04 lbs |
| Width | 1 1/2" |
| Height | 5 1/3" |