4 oz Natural HDPE Cosmo Round Bullet Bottle, 24-410


Quantity Breaks:
| 1+ | 550+ | 1100+ |
|---|---|---|
|
$0.38
each
|
$0.36
each
|
$0.32
each
|
Product Details
Imperial Round Plastic Bottles for Shipping and Storage
Designed specifically to meet a wide range of liquid storage and dispensing needs, these imperial round bottles are a versatile and sustainable packaging solution for any industry. Crafted entirely from HDPE, these 4 oz plastic bottles combine strength and eco-friendliness into one design.
- Tall and slender shape is popular with personal care and beauty products
- HDPE material is scratch and dent resistant
- 24-410 neck finish is compatible with a wide range of closures
More Information
| Case Quantity | 550 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 8800 |
| Capacity | 4 oz |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Overflow Capacity | 134ml ± 5 |
| Neck Finish | 24-410 |
| Item Weight (lbs) | Gram Weight (G): 13g ± 1.5 |
| Width | 1.55" |
| Height | 4.729" |
| Standards | FDA Compliant, BPA Free |
| Industries | Health & Beauty, Auto/Home, Aromatherapy/Essential Oils, Pet Vet, Pharmaceutical & Nutraceutical |