4 Drum Spill Pallet, Economy Model W/Drain by UltraTech®


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ |
|---|---|
|
$531.95
each
|
$501.05
each
|
Product Details
Developed Specifically to Meet Tight Budgets for Spill Containment Products.
This Ultra Spill Pallet Economy Model holds four, 55 gallon drums and includes a drain plug. These all polyethylene units are ideal for satellite waste collection and storage of virgin chemicals.
- Black color helps hide dirt and grime
- Removable grating makes clean up quick and easy
- Meet all EPA regulations at a lower cost*
- Sump Capacity: 66 gallon
- UDL Capacity: 3000 lb
*Meets SPCC, EPA Container Storage Regulation 40 CFR 264.175 and UFC Spill Containment Regulations.
More Information
| Brand | Ultratech |
|---|---|
| Capacity | 66 Gallon |
| Load Cap. | 3000 lbs |
| Color | Black |
| Length | 53" |
| Width | 53" |
| Height | 11 3/4" |
| Item Weight (lbs) | 85 lbs |
| Standards | EPA Compliant, UFC Compliant, SPCC Compliant |