32 oz Natural HDPE Wide Mouth Bottle

Quantity Breaks:
| 1+ | 72+ | 144+ |
|---|---|---|
|
$1.05
each
|
$1.02
each
|
$0.97
each
|
Product Details
This straight sided 32 oz Natural HDPE Wide Mouth Bottle is easy to fill and perfect for retaining samples of your products.
- Also called a packer bottle or prescription bottle when containing pharmaceuticals, vitamins, and nutritional supplements
- Perfect to store a variety of liquids such as personal care products, cleaning supplies and many other applications
- Made of FDA compliant natural translucent HDPE
- 53-400 mm white polypropylene cap with F217* liner sold separately (SKU 53-400RMWF217)
- For bottle with included cap, see SKU HWM32N-53
*F217 liner is a three-ply liner composed of low density foam core between two solid layers of low density polyethylene.
More Information
| Capacity | 32 oz |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Neck Finish | 53-400 |
| Cap | Not Included |
| Item Weight (lbs) | 0.20 lbs |
| Width | 4" |
| Height | 8" |
| Case Qty | 72 |