275 Gallon Rebottled IBC Tote


Quantity Breaks:
| 1+ | 5+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$302.30
each
|
$291.75
each
|
$271.80
each
|
Product Details
Rebottled IBCs for Added Savings - A "Good As New" Container
A rebottled IBC combines a brand new HDPE bottle with a used steel cage, giving you the benefits from a fresh container with a little bit of extra money saved. IBCs are the perfect container for bulk storage, providing you with chemical compatibility, efficient storage, and protection all in one package.
- Efficient warehouse storage - IBCs stackable up to four high
- Equipped with 6" fill cap on top and dispensing valve on bottom
- Sustainable container - Reduces VOCs produced by steel manufacture
- Equipped with brand new bottle
More Information
| Capacity | 275 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural, White |
| Opening | 6" top, 2" valve |
| Valve | Butterfly/ Cylinder/ Ball/ NPT/ QD |
| Liquid UN Rating | Y1.6 |
| Item Weight (lbs) | 132 lbs |
| Length | 47 1/4" |
| Width | 39 1/2" |
| Height | 45 3/4" |
| Standards | UN Rated |