275 Gallon Rebottled IBC Tote, Camlock Valve


Quantity Breaks:
| 1+ | 2+ | 10+ |
|---|---|---|
|
$298.65
each
|
$276.00
each
|
$256.50
each
|
Product Details
275 Gallon Rebottled IBC Tote with a Decrease in Cost, Not a Decrease in Quality.
This 275 gallon rebottled IBC tote minimizes space due to both its stackability and volume. This intermediate bulk container is easy to fill and load for transporting and storing the widest range of chemicals, pharmaceuticals, and food grade products.
- Rebottled composite (steel and plastic) pallet, steel cage from a Reusable Industrial Packaging Association (RIPA) member, and installed with brand new bottle
- 6" solid cap and 2" removable cylinder valve with quick disconnect, camlock outlet including a heat, chemical, UV, and age resistant EPDM gasket
- It can withstand a maximum fill temperature of 150° F for hot fill applications as well.
- UN Rated for the storage and transportation of low to mildly hazardous liquid products
*NOTE: Rebottled IBCs have the same UN birth certificate, thus same UN Rating, as from their original metal cage manufacture, so the UN ratings for each can vary. It is UN Rated for Packaging Groups II and III. Call our Customer Service Experts at 1.800.695.7560 for more details.
More Information
| Capacity | 275 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Opening | 6" HDPE |
| Valve | 2" Quick Disconnect |
| Liquid UN Rating | 31HA1/Y/0716 |
| Item Weight (lbs) | 135 lbs |
| Length | 48" |
| Width | 38" |
| Height | 45" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |