275 Gallon Rebottled Mauser IBC, Butterfly Valve, EPDM Gasket

Quantity Breaks:
| 1+ | 3+ | 6+ |
|---|---|---|
|
$286.85
each
|
$272.25
each
|
$261.40
each
|
Product Details
Rebottled IBCs that Are Ready for Use
With a massive 275 gallon capacity, these rebottled IBCs from Mauser can store up to as much as four standard 55 gallon drums. Equipped with an HDPE body and a steel cage, you can enjoy the compatibility and versatility of plastic, with the durability of metal.
- Equipped with tamper seal lid, valve handle lock, and valve outlet seal to ensure security
- Attached composite pallet for easy transportation and handling
- Rebottled with a brand new plastic body
More Information
| Capacity | 275 Gallon |
|---|---|
| Color | Natural |
| Opening | NPT/NPS |
| Valve | Butterfly Valve |
| Liquid UN Rating | 31HA1 |
| Item Weight (lbs) | 150 lbs |
| Length | 48" |
| Width | 38" |
| Height | 45" |
| Standards | UN Rated, Tamper Evident |