2 oz Green PET Cosmo Round Bullet Bottle, 20-410

Quantity Breaks:
| 1+ | 884+ | 1768+ |
|---|---|---|
|
$0.32
each
|
$0.31
each
|
$0.27
each
|
Product Details
This Cosmo Round bottle in a captivating Green color, made from high-quality PET (Polyethylene Terephthalate), and boasting a convenient 2 oz. capacity. The cosmo round bottle is characterized by its tall and slender body with sleek rounded shoulders, combining both aesthetics and functionality for a wide range of products and applications. Popular in personal care packaging such as in hair and body care products. The mesmerizing Green color of the bottle not only enhances the visual appeal of your packaging but also offers a touch of freshness and vibrancy. This vibrant hue makes it an ideal choice for eco-friendly or nature-inspired products, herbal extracts, and other formulations where the color complements the essence of your brand.
- Travel-size plastic bottles: 2 oz capacity is excellent for samples
- 20-410 neck finish is compatible with a variety of closures
- PET plastic is impact resistant and light weight
More Information
| Case Quantity | 884 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 22100 |
| Capacity | 2 oz |
| Color | Green |
| Material | PET |
| Overflow Capacity | 70ml ± 5 |
| Neck Finish | 20-410 |
| Cap | Not Included |
| Item Weight (lbs) | Gram Weight (G): 9g ± 1 |
| Width | 1.271" |
| Height | 4.133" |
| Industries | Health & Beauty, Auto/Home, Aromatherapy/Essential Oils, Pet Vet, Pharmaceutical & Nutraceutical |
