2 oz Clear PET Cosmo Oval Bottle, 20-410

Quantity Breaks:
| 1+ | 1820+ | 3640+ |
|---|---|---|
|
$0.36
each
|
$0.34
each
|
$0.30
each
|
Product Details
This 2 oz clear PET cosmo bottle has a 20-410 neck finish and has an oval body shape. The Cosmo Oval, also called a Vale Oval, is characterized by its tall and slender oval build with soft rounded smooth shoulders. Popular in person care packaging such as in hair and body care products.
- 20-410 neck finish is compatible with a variety of closures
- PET plastic is impact and chemical resistant
- 2 oz capacity is good for samples and small quantities
More Information
| Capacity | 2 oz |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PET |
| Neck Finish | 20-410 |
| Cap | Not Included |
| Item Weight (lbs) | Gram Weight (G): 8g ± 1 |
| Width | 1.728" |
| Height | 3.811" |
