16 ounce Round Plastic Container IPL Retail Series

Product Details
The IPL Retail Series container is easy to use, handles hot filling applications, microwave and dishwasher safe, and reusable and recyclable. This 16 ounce round container made of recyclable polypropylene is approved for food contact.
Meets FDA (Food and Drum Administration USA) and HPB (Health Protection Branch Canada) regulations.
Container and snap on lid (SKU 20114-001-01) sold separately.
More Information
| Case Quantity | 540 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 12960 |
| Capacity | 16 oz |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Type | Snap On |
| Case Qty | 540 |
| Case Wt | 27 lbs |
| Height | 3" |
| Standards | FDA Compliant |