10 Liter Natural HDPE F-Style Bottles with Top Handle, 2-Pack, 63mm
.jpg)

Quantity Breaks:
| 1+ | 360+ | 720+ |
|---|---|---|
|
$8.80
each
|
$8.25
each
|
$7.95
each
|
Product Details
Easy-to-Carry 10 Liter Natural HDPE Bottles
Hold two 10 liter F-Style bottles with an accompanying white shipping box to create an excellent master pack for transporting or storing liquids.
- Made of FDA Compliant natural translucent HDPE
- Molded top handle on bottles for convenient carrying and transporting
- Recommended for chemical, beverage, food, and healthcare industries
- Shipping carton has a UN Rating and has a weight capacity of 70#
- Caps are not included; please order cap #P63-445W-F217 separately
More Information
| Additional Info | How to Measure Cap and Bottle Dimensions |
|---|---|
| Type | F Style, 2-Wall |
| Box Strength | 70# |
| Neck Finish | 63-445 |
| Cap | Not Included |
| Solid UN Rating | 4G/Y33/S |
| Length | 14 1/4" |
| Width | 9 3/8" |
| Height | 14 5/8" |
| Standards | UN Rated, FDA Compliant |