Product Details
Dispose and store hazmat materials efficiently and save costs too with this 10 gallon lab pack box. This 10 gallon lab pack box is perfect for storing and disposing of pharmaceutical bottles, medical waste and other hazardous waste. This box is UN Rated with a rating of 4G/X39.9/S and is approved for packing groups I, II and III.
- Includes 4 mil, clean poly liner
- Capacity: 88 lbs.
- Shipped and stored flat reducing costs and space
- Suitable for smaller waste projects
More Information
| Size | 12 x 12 x 14 |
|---|---|
| Type | HazMat |
| Solid UN Rating | 4G/X39.9/S |
| Length | 12 1/2" |
| Width | 12 1/2" |
| Height | 14 7/8" |
| Load Cap. | 88 lbs |
| Includes | Liner |
| Standards | UN Rated |
(2).jpg)
