1 oz Natural HDPE Cylinder Bottle, 20-410


Product Details
1 Oz Natural Cylinder Round Plastic Bottle has a sturdy square shoulder and flat base construction so that it stores and squeezes out products easily.
- Plastic round cylinder bottle commonly used for pharmaceuticals, cosmetics, cleaning supplies, and in laboratories
- Made of FDA compliant natural translucent HDPE
- 1 oz cylinder round plastic bottle with a 20-410 mm neck finish
- Cap (SKU 20-410RSWF217) is sold separately
More Information
| Case Quantity | 1400 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 33600 |
| Capacity | 1 oz |
| Neck Finish | 20-410 |
| Item Weight (lbs) | 0.02 lbs |
| Width | 1 3/10" |
| Height | 3 1/2" |
| Case Qty | 1400 |