1/4 Gallon Round Plastic Food Container

Product Details
1/4 Gallon Tamper-Evident Plastic Container
Protect your products with this durable and reusable tamper-evident plastic container. Made from recyclable polypropylene, this 1/4 gallon plastic container is designed to help prevent unwanted openings, making it an excellent choice for both retail and industrial applications.
Engineered for performance, the container is stable, easy to stack, and leak-proof, even after repeated use..
Enhance your branding with high-performance Dry Offset decoration. For more details, contact your BASCO Customer Service Expert at 1.800.776.3786.
Note: Container and lid (SKU 60378-001-09) are sold separately.
More Information
| Case Quantity | 400 |
|---|---|
| Pallet Quantity | 4800 |
| Capacity | 32 oz |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Type | Snap On |
| Case Qty | 400 |
| Case Wt | 40 lbs |
| Height | 4.5" |
| Standards | FDA Compliant |